سایز فونت

 

b_300_0_16777215_00_images_b.22.051402.jpg

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۱۴۶ هکتار زمین کشاورزی و ۲۴ هکتار مراتع استان طی یک ماه گذشته دچار حریق و خسارت شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا سید عماد شاهرخی روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: خسارت برآورد شده به اراضی ۱۴.۷ میلیارد تومان و آسیب وارده به مراتع ۷۰۰ میلیون تومان گزارش شده است.

وی با تاکید بر پرهیز از آتش زدن بقایای زمین بعد از برداشت تصریح کرد: اسامی کشاورزانی که موجب آتش سوزی اراضی و مراتع شده بودند به محیط زیست اعلام و بعد از آن به دادگاه ارجاع شده است تا اقدامات قضایی لازم صورت گیرد.

نیاز ۳۵۰ میلیارد تومانی برای تکمیل ۱۷۰ طرح نیمه تمام

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین گفت: ۳۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل ۱۷۰ طرح دامی استان با پیشرفت بیش از ۷۰ درصد نیاز است که در صورت تامین، این طرح ها تا پایان سال مالی جاری بهره برداری می شود همچنین پنج ایستگاه پمپاژ آب لرستان از جمله رنگین بان و زیودار پس از سال ها بلاتکلیفی تا نیمه اول امسال تحویل خواهد شد.

به گفته شاهرخی در ۱۵ ماه گذشته ۵۳ طرح زیرمجموعه جهاد کشاورزی در لرستان احیا شده و احیای ۳۰ طرح تا پایان سال جاری نیز در دستور کار قرار دارد که ابلاغ تسهیلات ارزان تبصره ۱۸ در این راستا بسیار موثر است.

افزایش ۱۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم

وی همچنین گفت: همزمان با فصل برداشت محصول از ابتدای خردادماه تاکنون۱۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته شاهرخی لرستان ۲ سال قبل در این طرح از بین ۱۵ استان کشور، چهاردهم شد، سال گذشته از ۲۱ استان در جایگاه سوم قرار گرفت و امسال نیز اقدامات خوبی صورت گرفته به نحوی که طرح جهش تولید در ۳۵۰ هکتار دیمزار استان نیز اجرایی شده و افزایش محصول در هر هکتار بیش از ۲۰۰ کیلوگرم پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه خرید ادوات کشاورزی در این طرح از ۷۴ دستگاه در سال قبل امسال به ۲۳۴ دستگاه افزایش یافته است بیان کرد: همچنین پنج هزار و ۳۰۰ هکتار دانه روغنی کاملینا در قالب این طرح کشت شده است در حالیکه سطح زیر کشت این محصول در کشور ۱۳ هزار هکتار می باشد.

وی گفت: سطح تحت پوشش بیمه محصولات باغی و زراعی استان نیز از ۱۵۰ هزار هکتار سال زراعی قبل به۱۸۰ هزار هکتار افزایش یافته و غرامت پرداختی بیمه به کشاورزان از ۷۰ به ۲۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

اخذ سند ۲۶۹ هکتار زمین پس از یکپارچه سازی

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: طرح یکپارچه سازی اراضی از اولویت های استان است چراکه با وجود حذف مرزها بین اراضی اما حدود هر کشاورز مشخص است و درآمد آنها نیز چهار برابر خواهد شد.

شاهرخی با تاکید بر ایجاد سایت های یکپارچه سازی اراضی در تمامی شهرستان های لرستان طی سال جاری ادامه داد: پارسال در این راستا ۲۵ سند به مساحت ۲۶۹ هکتار اخذ شد و استان در این خصوص رتبه نخست کشور را کسب کرد و امسال نیز این روند باید با جدیت بیشتری تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه امسال نیز یکپارچه سازی ۳۲۰ هکتار از اراضی در دستور کار قرار دارد اظهار داشت: مادامی که رفع تداخل زمین های کشاورزی بین مردم و منابع طبیعی انجام نشده است این اداره حق جریمه کشاورزان را ندارد.

به گفته وی از مجموع ۵۸۸ پلاک رفع تصرف شده در استان ۳۲۹ فقره در سال ۱۴۰۱ بوده و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۸۷ پلاک رفع تصرف شده است.

لرستان ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه بیش از ۲ تن انواع محصول باغی، زراعی، شیلات و دام و طیور توسط حدود ۶۰۰ هزار نفر در قالب ۱۶۰ هزار خانوار بهره برداری این بخش تولید می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید